czekajczekaj

Tu  pragnę zaprezentować kilka obiektywów na których czas i postęp techniczny nie zrobiły żadnego wrażenia. Mimo swojego kilku-dziesięcio letniego wieku trzymają się dobrze i cieszą się dużą popularnością. Mimo owczego pędu za nowinkami,jest jeszcze wielu użytkowników którzy ponad autofokusy i inne wodotryski stawiają przede wszystkim właściwości optyczne szkła które zapinają do swojego body.

Są to obiektywy z ręcznym pierścieniem ostrości a i przysłonę w wielu trzeba ustawiać ręcznie. Wszystkie te niedogodności rekompensowane są pięknym bokeh-em i ostrością.

Praca ze szkłem manualnym wymaga jednak wiele czasu „aklimatyzacji” oraz wyczucia sprzętu. Niewątpliwie niezastąpionym dodatkiem będzie matówka z klinem i mikro-rastrem której pomoc w ustawieniu ostrości jest nieoceniona.

czekaj

czekaj

SMC Pentax-A 1,7/50

Ze względu na to,że najdłużej go użytkuję,rozpoczynam właśnie od niego. Jak dla mnie-rewelacja. Po wcześniej wspomnianym zaznajomieniu się z prawami rządzącymi manualnym ostrzeniem-obiektyw z nawiązką oddaje pokładane w nim zaufanie. Otwór względny 1,7 daje już komfort fotografowania np.w gotyckim kościele bez lampy. Co prawda ostatni ślub fotografowałem 2/50,ale wiele zdjęć wyszło by lepiej gdybym miał właśnie ten obiektyw. Według mnie ostrzy od pełnego otworu,ale trzeba pamiętać o głębi ostrości w zależności od odległości fotografowanego obiektu. Z bliższych ujęć głębia jest naprawdę niewielka.

Jako,że od jakiegoś czasu handluję na Allegro właśnie tym modelem z czystym sumieniem mogę powiedzieć że nie ma żadnej rozbieżności między poszczególnymi egzemplarzami. Do tej pory nie zdarzył mi się żaden z FF lub BF. Wszystkie ostrzą w punkt.Jedynym subiektywnym minusem tego szkła jest nie najpłynniej chodzący pierścień przysłony,ale nie ma to praktycznie żadnego znaczenia ze wzdlędu na to,że i tak fotografujemy z ustawieniem pierścienia w pozycji „A”

Tak więc z czystym sumieniem mogę polecić ten obiektyw każdemu kto pragnie spróbować manuala z dobrym światłem

Sample

DANE TECHNICZNE

Ogniskowa [mm]:50 ; Przysłona maksymalna:22 ;Przysłona minimalna:1,7;
Maksymalny format:24x36; Sposób nastawiania ostrości:manualnie; Mocowanie:Pentax K
Kąt widzenia [stopni]:46°; Minimalna odległość ogniskowania [m]:0,45
Średnica filtra [mm]:M49x075; Konstrukcja optyczna (elementy/grupy):6/7
Liczba listków przysłony:6; Średnica [mm]:63; Długość [mm]:37; Ciężar [g]:238
Uwagi:przesłona w pełni automatyczna

czekaj

czekaj

Super Takumar 1,4/50mm

Kolejna pięćdziesiątka-zaryzykuję stwierdzenie że obiektyw-legenda. W latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia kto go miał był trendy. Mimo upływu lat staruszek trzyma się dobrze. Perfekcyjnie wykonane powłoki SMC do dziś nie mają sobie równych. Mimo postępu technologicznego Pentaxowe SMC daje rezultaty jakich mogą inni pozazdrościć. Obiektyw ostry z dobrym kontrastem. W porównaniu z A 1,7/50 trochę mniej wygodny ze względu na M42 i ręczne ustawianie przysłony,ale rekompensuje te niedogodności dużą dziurą. Obiektyw naprawdę jasny dający komfort i w wielu sytuacjach pozwala zapomnieć o lampie błyskowej.Budowa aluminiowo,stalowo-szklana. Pierścienie nastawcze chodzą perfekcyjnie.
Posiada przełącznik A/M dzięki czemu nie musimy blokować bolca przysłony

Sample

Dane techniczne

Ogniskowa [mm]: 50; Przysłona maksymalna: 16
Przysłona minimalna: 1,4; Maksymalny format: 24x36
Sposób nastawiania ostrości: manualnie
Mocowanie: M42x1; Kąt widzenia [stopni]: 46°
Minimalna odległość ogniskowania [m]: 0,45
Średnica filtra [mm]: M49x075
Konstrukcja optyczna (elementy/grupy): 6/7
Liczba listków przysłony: 6
Średnica [mm]: 63; Długość [mm]: 37; Ciężar [g]: 251

czekaj

czekaj

HELIOS 44M  2/58mm

Z rosyjskimi obiektywami jest jak z rosyjską ruletką,albo trafimy na bardzo dobry egzemplarz,albo trafi nam się przeciętne szkło które niczym pozytywnym nas nie zaskoczy.Jednak obiektywnie trzeba przyznać,że rosyjska optyka ma wielu zwolenników a ceny starych szkieł manualnych często zaskakują tak w górę jak i w dół.ZSRR  jako przywódcze państwo bloku wschodniego "ściśle współpracowało" z innymi państwami RWPG.W obiektywach można zauważyć ścisłą "współpracę" z Fabrykami usytuowanymi na terenie byłego NRD czyli Pentaconem i Karl Zeiss Jena. Produkowany był przez wiele lat jako obiektyw kitowy do  aparatów Zenit.Poprzez cały okres produkcji był sukcesywnie modyfikowany,dlatego po literze M dodawano kolejne cyfry.
44M3 charakteryzował się 8 listkami przysłony,nie posiadał natomiast powłok MC
44M4 Nowsza wersja już z Powłokami ale z kolei 6 listków przysłony
Kolejne wersje (do 7) miały ulepszane powłoki przeciw odblaskowe.
Z uwagi na to że często używany jest właśnie z  Pentax-em przy jego ogniskowej i mnożnuku 1,5 dla matryc APS-C mamy obiektyw o ogniskowej 87mm.Dlatego często stosowany jest jako tania alternatywa obiektywów portretowych.

Przy zastosowaniu pierścieni pośrednich lub mieszka-bardzo dobrze sobie radzi w makrofotografii.
Swego czasu będąc posiadaczem hybrydy Fuji s9600 stosowałem Heliosa poprzez pierścień odwrotnego mocowania jako Makro-konwerter. Sprawdzał się naprawdę dobrze i wiele zdjęć w mojej galerii wykonałem właśnie jeszcze Przy współudziale Heliosa

Sample

Dane techniczne:

Maksymalna przysłona - 16
Minimalna odległość (m) - 0,5
Średnica filtra (mm) - 52
Waga (g) - ok.270

czekaj


czekaj


Industar-50 3,5/50mm M39

Stary jak świat radziecki obiektyw o bardzo prostej konstrukcji.Stanowił wyposażenie m.in. Aparatu dalmierzowego Zorkij4.Jako ze odległość od płaszczyzny obrazowania jest inna niż w Lustrzance-obiektyw ma zastosowanie w makrofotografii.Sposób jego mocowania do aparatów systemu Pentax wymaga jeszcze jednego elementu a mianowicie redukcji M39/M42.Tak więc po nakręceniu redukcji i wkręceniu obiektywu w Adapter M42/PK mamy w pełni funkcjonalny zestaw do fotografii macro.Obiektyw mimo poważnego wieku sprawuje się bardzo dobrze a obraz przez niego rysowany jest naprawdę dobrej czy nawet bardzo dobrej jakości.Sampel

Dane techniczne:

Maksymalna przysłona:16

Minimalna odległość dla lustrzanki: 25 cm

Waga:114g z redukcją M39/M42

czekaj

Ciąg dalszy nastąpi



Obszerna baza obiektywów wyprodukowanych przez PENTAX

czekaj